• July 15, 2024

Czym są dokumenty windykacyjne?

 Czym są dokumenty windykacyjne?

Dokumenty inkasowe to dokumenty stosowane w transakcjach handlowych. Dokumenty te są wykorzystywane w wymianie towarowej między eksporterem a importerem. Służą również do przyjmowania lub odrzucania przesyłek. Ponadto służą również do doręczenia i odbioru przesyłki.

Dokumenty przeciwko płatności

Inkaso dokumentowe to proces służący do pobierania płatności za towary, które zostały wysłane za granicę. Polega na wysyłce dokumentów handlowych, takich jak dokumentacja przewozowa, faktury, świadectwa pochodzenia, konosamenty, świadectwa kontroli.

Dokumenty za odpłatnością (D/P) to najpopularniejsza forma inkasa dokumentowego. Dzieje się tak dlatego, że klient musi zapłacić od razu, co jest bardziej logiczne niż wysyłanie pieniędzy z wyprzedzeniem. Importer musi wypełnić procedury odprawy celnej importu z oryginalnymi dokumentami przewozowymi.

Wykonując dokument w zamian za transakcję płatniczą, można użyć trzech rodzajów LC: LC a vista, LC użytkowania i LC czasu. Te trzy różne rodzaje LC mają taką samą koncepcję. Aby zrozumieć, która z tych LC jest odpowiednia dla Twoich potrzeb, musisz znać wymagania dla każdej z nich.

Dokumenty przeciw przyjęciu

Inkaso dokumentowe to rodzaj finansowania handlu służący do przekazywania środków od eksportera do importera. Istnieją dwa główne typy dokumenty kolekcjonerskie. Jedna polega na płatności dokonywanej osobiście, druga na podstawie weksli terminowych. Oba opierają się na tej samej podstawowej zasadzie: bank przekazujący, który zajmuje się zbieraniem pieniędzy, przekazuje dokumenty bankowi odbierającemu, który z kolei przekazuje je kupującemu.

Dokumenty, o których mowa to weksel oraz faktura handlowa. Są one o tyle istotne, że zawierają informacje dotyczące wspomnianego cytowania oraz daty i miejsca doręczenia. Ponadto dokumenty przewozowe, które obejmują listę przewozową, świadectwo pochodzenia i fakturę handlową, są kluczowe dla przyjęcia dostawy towarów.

Wymiana między eksporterem a importerem

Inkaso dokumentowe to forma finansowania handlu, która pozwala importerom uniknąć wpłacania zaliczek. Nie jest to prawnie wiążące. Zapewnia jednak szybsze otrzymanie płatności.

W przeciwieństwie do zaliczek gotówkowych, inkaso dokumentowe jest formą finansowania handlu, która obejmuje wysyłkę towarów. Obie strony zgadzają się na ten proces. Zwykle bankiem pobierającym lub przekazującym jest bank importera. Podczas tego procesu eksporter i importer wysyłają i odbierają dokumenty. Dokumenty obejmują fakturę handlową, listę przewozową oraz świadectwo pochodzenia. Dokumenty te są potrzebne do odprawy celnej towaru.

Po zaakceptowaniu przez kupującego weksla terminowego bank rozliczeniowy lub przekazujący zwalnia dokumenty. Jeśli dokumenty przewozowe są niekompletne lub jeśli importer ich nie otrzyma, prawa importera do przesyłki mogą zostać naruszone.

Dostawa do portu/lotniska wylotu

Wiele wysiłku wkłada się w zapewnienie, że Twoje towary dotrą z punktu A do punktu B. Na szczęście odrobina planowania z wyprzedzeniem i przezorności może zapewnić Twojej firmie najlepszą możliwą formę. Najlepszym sposobem na to jest sporządzenie listy kluczowych graczy, w tym klienta, działu prawnego Twojej firmy i jej przewoźnika wychodzącego. Mając te informacje pod ręką, jesteś o krok bliżej płynnej podróży żeglarskiej. Wreszcie, istnieją niezliczone sposoby wykorzystania mocy własnej sieci do łączenia się, uczenia się i udostępniania. W związku z tym odpowiednia technologia, w którą wyposażona jest Twoja firma, może w znacznym stopniu pomóc Ci utrzymać się na szczycie.

Zautomatyzowane

Zautomatyzowane gromadzenie dokumentów pomaga ograniczyć nudę, zapewniając jednocześnie, że każdy klient otrzyma potrzebne dokumenty. Korzystanie z portalu internetowego może wyeliminować ryzyko utraty lub błędnego archiwizowania kopii papierowych.

Zautomatyzowane kolekcje zmniejszają również ryzyko błędu ludzkiego. Dzieje się tak, ponieważ oprogramowanie wykorzystuje specjalne narzędzia do odczytywania dokumentów papierowych. Rozpoznaje również czytelne pismo odręczne. Ponadto może również ustawić ograniczenia dotyczące tego, kto może zobaczyć co.

Gromadząc odpowiedni typ dokumentacji, możesz zwiększyć efektywność swojej organizacji. Pomoże to również usprawnić proces, co spowoduje skrócenie czasu realizacji. Zmniejszając ilość czasu spędzanego na przeglądaniu wiadomości e-mail, zaoszczędzisz swojemu zespołowi dużo czasu.

Shabbir Ahmad

https://expertsadvices.net

Shabbir Ahmed is a professional blogger, writer, SEO expert & founder of Dive in SEO. With over 5 years of experience, he handles clients globally & also educates others with different digital marketing tactics.

Related post